Co dyskwalifikuje psa na wystawie?
Idąc ze swoim psem na wystawę, zastanawiacie się często jaką ocenę uda się zdobyć Waszemu pupilowi. Zapewne również obawiacie się, że zbyt srogi sędzia może go zdyskwalifikować lub nie ocenić. Często stres może spowodować wiele złego, gdyż Wasz kudłaty kumpel może go z łatwością wyczuć i przełoży się to również na jego nastawienie psychiczne. Może jednak zanim zaczniecie się nakręcać, warto jednak sprawdzić co dyskwalifikuje psa na wystawie?
Dyskwalifikacja a brak oceny
Podczas wystawy, pies może otrzymać kilka rodzajów ocen wystawowych od sędziego. Najwyższą oceną jest ocena „Doskonała” (Dosk.). Schodząc niżej mamy kolejno oceny: „Bardzo dobra”, „Dobra”, „Dostateczna”, „Dyskwalifikująca”. Są jednak sytuacje, kiedy pies nie może dostać żadną z powyższych ocen. Wtedy sędzia wpisuje w kartę oceny: „Nie do oceny” (NDO). Zazwyczaj przyczyny braku oceny wynikają z zachowania psa a nie z jego braków lub różnic w stosunku do wzorca rasy.
Każdy, nawet najpiękniejszy i najdoskonalszy pies może mieć gorszy dzień. Jeśli będzie on zbytnio pobudzony, będzie skakał na swojego wystawcę lub uciekał z ringu, uniemożliwi to sędziemu dokonanie jego obiektywnej oceny. Sędzia nie będzie w stanie ocenić też psa, który nie pozwoli mu się dotknąć, nie pokaże uzębienia lub uniemożliwi ocenę stanu szaty, budowy ciała, ogona lub jąder. Dodatkowo, jeśli sędzia będzie miał podejrzenie, że pies przeszedł jakąś operację, która miała na celu korekcję wad powiek, uszu lub ogona, również nie podejmie się oceny.
Przyczyny oceny dyskwalifikującej psa na wystawie
Powyżej opisane przyczyny braku oceny na wystawie wynikają zazwyczaj z gorszego dnia psa. Nawet najbardziej doświadczony i idealnie zgodny ze wzorcem rasy pies czy suka może uzyskać taką ocenę. Co oznacza jednak ocena „Dyskwalifikująca” i co dyskwalifikuje psa na wystawie? Poniżej przedstawiamy listę przyczyn takich ocen na karcie oceny. Pamiętajcie jednak, że sędzia ocenia głównie zgodność ze wzorcem rasy i że jeśli Wasz pies otrzyma taką ocenę, to wcale nie znaczy, że jest jakiś gorszy lub wybrakowany. Wzorzec rasy ma na celu jedynie zapewnienie, że pewne cechy fizyczne będą przekazywane w kolejnych pokoleniach. A natura lubi różnorodność, więc często potrafi spłatać figla hodowcom i wydać na świat psa o nieco odmiennych cechach. Te psy tak samo potrzebują Waszego uczucia jak te, które są idealnie zgodne ze wzorcem danej rasy. Co więc dyskwalifikuje psa na wystawie?
Agresja
ZKwP dyskwalifikuje wszelkie agresywne zachowania psów (zresztą właścicieli również, o czym przeczytacie poniżej). Pies będący na ringu nie może wykazywać zachowań agresywnych. Jeśli pies ugryzie sędziego lub osobę znajdującą się w ringu, zostanie zdyskwalifikowany. To zrozumiałe. Zazwyczaj jest to kwestia nieodpowiedniego przygotowania do wystawy lub niewłaściwej socjalizacji. Ocenę dyskwalifikującą otrzyma również pies, który będzie warczał na sędziego, gdy ten próbuje do niego podejść w celu ocenienia. Nie jest istotne czy w ten sposób ostrzega sędziego czy chce się z nim po prostu trochę pokłócić. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i jeśli sędzia uzna psa za wykazującego cechy agresji, automatycznie wpisze mu ocenę dyskwalifikującą. Dodatkowo, jeśli pies lub suka trzykrotnie na różnych wystawach wykazał postawę agresywną i zostanie sporządzony na tę okoliczność raport do Zarządu Głównego ZKwP, zostaje on wykluczony z hodowli i udziału w wystawach.
Zachowanie odbiegające od wzorca rasy
Poza agresją sędzia zwraca również uwagę na zachowanie psa. Warto przeczytać wzorzec rasy, który znajduje się na stronie ZKwP. Znajduje się w nim rubryka „Zachowanie – Temperament”. Przykładowo Labrador Retriever ma tam wpisane „usposobienie przyjazne, bez żadnych oznak agresji lub lękliwości”. Jeśli jednak sędzia zamiast tych cech zobaczy przed sobą psa wystraszonego, niezdolnego do zaprezentowania się na ringu czy po prostu bojącego się zbyt wielu ludzi wokół, może wystawić mu ocenę „Dyskwalifikującą”. Warto więc żebyście pracowali ze swoim psiakiem od szczeniaka i przygotowywali go do takich występów i stałej obecności ludzi w jego otoczeniu.
Umaszczenie niezgodne ze wzorcem rasy
Wasz pies jest inny niż wszystkie inne? Może jest pięknym Amerykańskim Staffordshire Terrierem albinosem z różowym nosem i białym umaszczeniem? Jest piękny i wszyscy się nim zachwycają, jednak na wystawie psów niestety zostanie zdyskwalifikowany. Aby uzyskał pozytywną ocenę musi odpowiadać wzorcowi rasy. Niestety wszelkie odchylenia takie jak różnice w umaszczeniu, albinizm, niezgodny ze wzorcem wzrost lub waga spowodują, że sędzia wpisze w kartę wystawy ocenę Dyskwalifikującą. Wszystko po to, aby wykluczyć lub zminimalizować ryzyko, że w kolejnych miotach cechy te będą dziedziczone przez kolejne szczeniaki. Wady dyskwalifikujące mogą być często o wiele drobniejsze. Może to być na przykład zbyt duża wielkość białych znaczeń na sierści psa rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever lub niebieskie oczy u Berneńskiego Psa Pasterskiego.
Wady uzębienia i zgryzu
Zęby psa, który bierze udział w wystawie muszą być nie tylko zdrowe, ale również czyste i zadbane. Sędzia na pewno je sprawdzi osobiście lub poprosi o ich pokazanie wystawcę. Wszelkie wady zgryzu, które występują u psa lub choroby zębów i dziąseł mogą być przyczyną wystawienia oceny Dyskwalifikującej. Nauczcie się więc jak nauczyć psa pokazywania zębów i sprawdźcie odpowiednio wcześnie jak dbać o zęby psa.
Anomalie jąder
Dosyć często właściciele psów poddają je kastracji lub sterylizacji, zwłaszcza gdy nie planują ich rozmnażania. Wystawowe psy nie mogą być jednak poddane tym zabiegom. Z zasady przeznaczone są one do rozmnażania jako reproduktory lub suki hodowlane. Sędzia na pewno sprawdzi, czy wszystko jest tu na miejscu. Najczęściej dokonuje on kontroli czy oba jądra samca znajdują się w mosznie. Trzeba więc od małego nauczyć psa, aby nie obawiał się takiej kontroli.
Farbowanie sierści
Jest to zabieg, który ma na celu zazwyczaj ukrycie wad ubarwienia. Właściciele farbują również futra swoich pupili, aby nadać im bardziej atrakcyjny wygląd. Sędziowie kynologiczni są jednak uczuleni na tego typu zabiegi i wychwytują je bez problemu karząc takiego psa dyskwalifikacją. Nie warto więc poprawiać natury. Lepiej pokazać psa takim jaki jest naprawdę. Warto zadbać o jego atrakcyjny wygląd kąpiąc go i susząc jego futro przed wystawą, jednak zabiegi takie jak farbowanie omijać z daleka.
Nieodpowiednie zachowanie się wystawcy
Poza opisanymi powyżej przyczynami dyskwalifikacji psa na wystawie, mogą wystąpić okoliczności, w których sędzia podejmie decyzję o dyskwalifikacji wynikającą z zachowania wystawcy. Najczęstszą dyskwalifikacją tego typu jest tzw. double handling. Jest to sytuacja, w której bez zgody sędziego na ring wchodzi druga osoba, lub nawołuje ona psa zza ringu. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy ktoś z rodziny nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami, próbując pokrzykiwaniem naprowadzić psa na zachowanie zgodne ze swoimi oczekiwaniami. Pamiętajcie jednak, że wystawa psów to nie mecz piłki nożnej. Kultura jest tu bardzo ważna zarówno dla widzów jak i dla spokoju wystawianego psiaka. Sędzia może również zdyskwalifikować psa, gdy jego właściciel lub wystawca zachowuje się w sposób nieodpowiedni, wygłasza pod adresem sędziego złośliwe uwagi, dyskutuje z nim lub odmawia przyjęcia dyplomu lub opuszczenia ringu. To samo dotyczy również sytuacji, gdy prowadzi on psa w sposób utrudniający prowadzenie psów pozostałym wystawcom.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że wiecie już teraz co dyskwalifikuje psa na wystawie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że wystawy psów zostały stworzone w celu dbałości o jakość kolejnych miotów poprzez ocenę ewentualnych psich rodziców. Nie są one może doskonałe w swojej formie, przez co budzą wiele emocji wśród wystawców i właścicieli psów, jednak są konieczne z punktu widzenia zachowania odpowiednich cech rasy przyszłych szczeniaczków i wykluczenia pewnych wad potomstwa. Psinosek życzy wszystkim wystawianym psom wielu sukcesów hodowlanych i samych Doskonałych ocen.